Hale produkcyjne

HALE PRODUKCYJNE DOSTOSOWANE DO POTRZEB TWOJEJ FIRMY

Nowoczesne hale produkcyjne dają wiele możliwości dostosowania ich do indywidualnych potrzeb każdej firmy przy zachowaniu jednocześnie optymalnych kosztów. Niemniej jednak budowa hali produkcyjnej to poważna inwestycja dla każdego przedsiębiorstwa produkcyjnego. Obecne trendy na rynku pokazują, że inwestorzy i osoby decyzyjne w firmach produkcyjnych odchodzą od inwestowania w hale produkcyjne murowane w celach organizacji procesów produkcyjnych. Coraz większym powodzeniem cieszą się uniwersalne hale stalowe, których popularnym zastosowaniem jest właśnie hala produkcyjna. Hale stalowe sprawdzają się znakomicie jako obiekty o dużych gabarytach, składające się w wielu naw i pomieszczeń, ale również jako małe hale produkcyjne o powierzchni od 200 – 250 m2.

BUDOWA HAL PRODUKCYJNYCH

Proces powstawania hali produkcyjnej obejmuje szereg etapów tj. projektowanie hali, produkcja wszystkich niezbędnych elementów, przetransportowanie wszystkiego na plac budowy, montaż hali produkcyjnej oraz jej wykończenie. Jednak budowa hal produkcyjnych, bez względu czy będzie to duża czy mała hala produkcyjna, powinna być poprzedzona dokładną analizą całego procesu produkcyjnego oraz wszystkich procesów pomocniczych tj. zaopatrzenie i związane z tym dostawy surowców i półproduktów, utrzymania ruchu, procesu pakowania i magazynowania, załadunków i wysyłki itp. Dopiero na podstawie określenia potrzeb dla wszystkich procesów możliwym jest zaprojektowanie hali produkcyjnej spełniającej wymagania organizacyjne danego przedsiębiorstwa. Warto pomyśleć też nad możliwymi kierunkami rozwoju procesu produkcyjnego w najbliższej przyszłości. Projektowanie hal produkcyjnych obejmuje również dobór materiałów użytych do budowy hali oraz rozwiązań tj. zabezpieczenia konstrukcji przed korozją czy też zastosowanie rozwiązań i systemów zabezpieczających przed rozprzestrzenianiem się ognia itp.

STALOWE HALE PRODUKCYJNE

Hala produkcyjna to obiekt niezbędny dla funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa przemysłowego. Nowoczesnym, ekonomicznym i stosunkowo szybkim rozwiązaniem są hale produkcyjne stalowe. Ich wybór niesie za sobą wiele zalec. Hale stalowe opierają się na stalowej konstrukcji, która jest produkowana i montowana zgodnie z projektem. Z kolei projekt hali produkcyjnej może być w pełni dostosowany do indywidualnych potrzeb inwestora, zarówno pod względem wielkości, ilości naw i dodatkowych pomieszczeń, okien, drzwi, bram i wszelkich elementów dodatkowych. Do tego istnieje możliwość wyboru materiałów, z których zostanie wykonana obudowa ścian i dachu. Stalowe hale produkcyjne są zazwyczaj pokryte płytą warstwową lub blachą trapezowa. Hale produkcyjne z płyty warstwowej zapewniają bardzo dobrą izolację cieplną wewnątrz obiektu oraz częściową izolację akustyczną.

Każda hala produkcyjna powinna spełniać wymagania dla konkretnego przedsiębiorstwa i odpowiadać specyfice jego działalności. Dlatego hale produkcyjne są często wewnątrz podzielone na poszczególne linie produkcyjne, dzięki czemu można zapewnić spełnienie różnych wymagań w zakresie ochrony przeciwpożarowej a także zmniejszenie oddziaływania hałasu. W takich obiektach często są potrzebne dodatkowe pomieszczenia przeznaczone na biura, pomieszczenia socjalne itp. Wygodnym rozwiązaniem jest wydzielenie w obiekcie strefy przeznaczonej na część administracyjną i zastosowanie antresoli pozwalającej zaoszczędzić powierzchnię hali. Hale produkcyjne wbrew pozorom są specyficznymi obiektami i często potrzebują dodatkowych rozwiązań konstrukcyjnych i użytkowych jak np. platformy załadunkowe, dodatkowe zadaszenia, wydzielone strefy w hali przeznaczone na magazyn, elementy konstrukcyjne podtrzymujące linię produkcyjną itp. Stalowe hale produkcyjne są bardzo elastyczne pod względem projektowania i dostosowywania do indywidualnych potrzeb, dlatego wszystkie te elementy są możliwe do zastosowania. Co więcej hala produkcyjna stalowa może być nawet w późniejszym czasie zmodyfikowana, powiększona i rozbudowana o dodatkowe elementy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Blog
Nasze ostatnie wpisy