Hale warsztatowe

BUDOWA HALI WARSZTATOWEJ

Nowoczesne hale warsztatowe są odpowiedzią na potrzeby rynku na coraz to bardziej elastyczne i wygodne rozwiązania w zakresie budowy obiektów przemysłowych. Rozkręcając firmę związaną czy to z naprawą i serwisem samochodów, corocznymi przeglądami aut, czy też jednostkową produkcja mebli na indywidualne zamówienie, obróbką metali, cięciem i spawaniem itp. trzeba w pierwszej kolejności zainwestować w hale warsztatowe. W powyższych przypadkach hala warsztatowa stanowi główne miejsce wykonywania działalności. Dlatego budowa hali warsztatowej powinna być dobrze przemyślana. W zależności od dokładnej specyfiki działalności oraz wielkości przedsiębiorstwa projektuje się hale warsztatowe pod względem wymiarów, liczby stanowisk pracy i wszelkich dodatkowych wymagań. Często otwierając warsztat nie ma wystarczających środków na budowę od razu dużych hal, poza tym nie ma też takie potrzeby, na początku wystarczy zazwyczaj mała hala warsztatowa, jednak ważne, żeby w miarę rozwoju biznesu można było ją rozbudować. Dlatego doskonałym rozwiązaniem są hale warsztatowe bazujące na konstrukcji stalowej. Najczęściej spotykane są hale warsztatowe stalowe, ale też czasami wybierane są warsztaty w hali namiotowej.

HALE DLA MOTORYZACJI

Hale warsztatowe najbardziej kojarzą się z prowadzeniem warsztatów samochodowych i jednocześnie z branżą motoryzacyjną. Jednak hale dla motoryzacji wykorzystywane są nie tylko jako warsztaty samochodowe, ale również jako np. stacje kontroli pojazdów, garaże, czy też hale wystawowe salonów samochodowych i komisów. Dla tego typu obiektów znakomicie sprawdzają się zwłaszcza hale stalowe, które przede wszystkim można dostosować do przeznaczenia hali i aktualnego zapotrzebowania na powierzchnię. Co ważne hale warsztatowe stalowe można w miarę rozwoju firmy zmodyfikować i powiększać, co jest wygodnym rozwiązaniem chociażby dla początkowo małych warsztatów samochodowych, które z czasem mogą być rozbudowywane o kolejne stanowiska dla mechaników. Hale warsztatowe, zwłaszcza te w których ma miejsce serwis i naprawa samochodów, powinny charakteryzować się zwiększoną odpornością na działanie ognia. Dlatego przy tym zastosowaniu szczególnie polecane są hale warsztatowe stalowe z pokryciem z płyt warstwowych z rdzeniem poliuretanowym PIR lub PUR albo z wełny mineralnej.

WARSZTAT SAMOCHODOWY W HALI STALOWEJ

Hale stalowe bardzo dobrze sprawdzają się jako hale warsztatowe. Bez większych ograniczeń można z powodzeniem prowadzić w nich warsztat samochodowy czy też serwis samochodowy zarówno dla samochodów osobowych jak i ciężarowych. Hale warsztatowe stalowe mogą służyć również jako stacje kontroli pojazdów jedno i wielostanowiskowe. Otwierając warsztat samochodowy w hali stalowej, można bez obaw zatrudnić tam ludzi, garażować pojazdy i wykonywać prace serwisowe i naprawcze. Właściwie zaprojektowane i dostosowane stalowe hale warsztatowe zapewniają komfort pracy przez cały rok, pod względem panujących warunków klimatycznych jak i potrzebnej przestrzeni, przebywającym i pracującym wewnątrz niej ludziom.

Budowa hali warsztatowej opiera się o wcześniej przygotowany projekt architektoniczny. Stalowe hale warsztatowe można dostosować pod względem wymiarów i rozmieszczenia stanowisk wewnątrz hali. Co ważne, istnieje również możliwość dostosowania bram wjazdowych zarówno według z potrzebną wysokością i szerokością jak i sposobem otwierania. Jako, że hale przeznaczone na warsztat samochodowy to obiekty o specyficznych wymaganiach, warto pamiętać o odpowiedniej wentylacji i dodatkowo zastosować w nich świetliki z klapami oddymiającymi w przypadku pojawienia się ognia i rozprzestrzeniania się pożaru. Hale warsztatowe można też wyposażyć we wszelkie elementy dodatkowe tj. suwnice o wymaganym udźwigu.

WARSZTAT W HALI NAMIOTOWEJ

Czasami spotykany jest też warsztat w hali namiotowej. Jest to dobre rozwiązanie tylko wtedy, gdy prace przeprowadzane wewnątrz hali nie zwiększają ryzyka pojawienia się ognia, który może doprowadzić do pożaru. W tej kwestii hale warsztatowe stalowe są bezpieczniejsze. Hale warsztatowe namiotowe mogą być dostosowane do potrzeb inwestora, tak samo jak hale stalowe. Ich konstrukcja może być aluminiowa ale również solidna stalowa. Są szybkie w montażu i możliwe do rozbudowy o kolejne moduły. Co więcej hala warsztatowa namiotowa wbrew pozorom również może być wykorzystywana przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych i mogą pracować w niej ludzie. Aby jednak zachować komfort cieplny wewnątrz warsztatu, warto zdecydować się na hale warsztatowe namiotowe z podwójnym podgrzewanych dachem. Jedynym warunkiem jest wówczas zastosowanie konstrukcji stalowej. Hale namiotowe warsztatowe to ekonomiczne i szybkie rozwiązanie dla warsztatów działających zarówno w branży motoryzacji jak i innych. Należy tylko pamiętać o kwestiach bezpieczeństwa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Blog
Nasze ostatnie wpisy