Budowa hali magazynowej krok po kroku

budowa hali magazynowej - krok po kroku

Budowa hali magazynowej i wybór rozwiązania to inwestycja, przed której realizacją stają właściciele przedsiębiorstw różnych branż. Hale magazynowe to powierzchnie do składowania i dystrybucji różnorodnych towarów i produktów, czy to surowców i półproduktów wykorzystywanych do dalszej produkcji czy też produktów gotowych przeznaczonych bezpośrednio do sprzedaży. Na co warto zwrócić uwagę planując budowę hali magazynowej? Przede wszystkim na elementy, które będą niezbędne przy użytkowaniu magazynu. Jakie rozwiązania dostępne są na rynku? Najbardziej popularne stały się nowoczesne hale magazynowe stalowe lub też hale magazynowe namiotowe.

PRZEZNACZENIE HALI MAGAZYNOWEJ

Przeznaczenie hali magazynowej to aspekt determinujący wybór rozwiązania i całą inwestycję. Należy zwrócić uwagę na dostępny teren oraz otoczenie, aby efektywnie zagospodarować działkę. Pierwszą podstawową decyzją są wymiary magazynu, który będzie budowany i tutaj przede wszystkim mowa o rozpiętości i wysokości obiektu. Wysokość hali zależy od towarów, które będą przechowywane wewnątrz oraz od sposobu ich składowania. Rozpiętość hali jest ważna pod względem transportu wewnętrznego oraz sposobu rozładunku i wyładunku towarów. Dobierając gabaryty warto pomyśleć też o systemie składowania towarów, wysokości i szerokości regałów, konieczności wyposażenia hali w suwnice i inne systemu przeładunkowe. Ważną kwestią są też zabezpieczenia przeciwpożarowe oraz specjalne wymagania produktów w tym zakresie.

NOWOCZESNE MAGAZYNY DOSTĘPNE NA RYNKU

Po dokładnej analizie potrzeb i sprecyzowaniu wymagań względem inwestycji przychodzi czas na wybór rozwiązania. Do wyboru jest w zasadzie jedna z trzech opcji: nowoczesne hale stalowe, hale namiotowe lub tradycyjne hale murowane. Te ostatnie to najdroższe i jednocześnie najmniej elastyczne rozwiązanie. Budując halę murowaną trzeba się liczyć z wysokimi kosztami inwestycji, długim czasem realizacji, a co więcej takiej hali nie da się przenieść, a jej przebudowa w przypadku rozwoju przedsiębiorstwa i chęci powiększenia obiektu nie jest już taka łatwa.

Z powyższych powodów bardzo dużą popularność jako magazyny zyskały nowoczesne hale stalowe. Wyróżniają się one dużą elastycznością zarówno w zakresie projektowania hali jak również jej późniejszej przebudowy czy też nawet przeniesienia jej w inne miejsce. Co więcej hala stalowa magazynowa to ekonomiczna inwestycja, której realizacja może odbyć się w stosunkowo krótkim okresie czasu. Taki magazyn można wyposażyć we wszystkie niezbędne elementy umożliwiające zapewnienie odpowiedniego mikroklimatu wewnątrz hali, tj. wentylacja, ogrzewanie itp

Jeszcze jednym popularnym rozwiązaniem są hale namiotowe magazynowe. Standardowe hale namiotowe to dobry wybór w przypadku magazynowania towarów i produktów, które nie mają specjalnych wymagań co do temperatury czy też poziomu wilgotności. Stosuje się je przede wszystkim przy krótkim planowanym okresie eksploatacji, mówiąc najprościej przy korzystaniu z hali sezonowo. Jako magazyny doskonale sprawdzają się szczególnie hale namiotowe z pneumatycznym, czy też inaczej mówiąc z pompowanym podgrzewanym dachem. Pozwalają one uzyskań wymagany mikroklimat wewnątrz hali.

BUDOWA HALI MAGAZYNOWEJ – ETAPY REALIZACJI

Budowa hali magazynowej składa się z trzech zasadniczych etapów tj. projekt hali, wykonanie fundamentów i postawienie hali. Projekt magazynu przygotowywany jest na podstawie sprecyzowanych wymagań co do obiektu. Projektowanie uwzględnia wszystkie elementy konstrukcji hali, sposoby ich połączenia oraz materiały które zostaną zastosowane jako obudowa ścian i dachu.

Mając projekt można przystąpić do wykonania fundamentów – i tutaj w zależności od potrzeb fundamenty może wykonać producent hali magazynowej jak również inwestor we własnym zakresie Przed rozpoczęciem prac fundamentowych plac budowy powinien zostać odpowiednio przygotowany.

Stawianie hali rozpoczyna się od montażu konstrukcji, która stanowi główny szkielet magazynu. Następnie montowana jest obudowa ścian i dachu. Po postawieniu hali ostatnim etapem jest wykończenie obiektu i wyposażenie go w wewnętrzne instalacje.

Jeżeli są Państwo zainteresowani budową hali, zapraszamy do przesłania zapytania poprzez wypełnienie formularza https://www.stick-hale.pl/hale-przemyslowe/hale-magazynowe/ na podstawie którego otrzymają Państwo darmową wycenę.

Blog
Nasze ostatnie wpisy