Hale namiotowe termiczne – charakterystyka i zastosowanie

HALE TERMICZNE

Hale termiczne to hale namiotowe o bardzo szerokim zastosowaniu przez cały rok, bez względu na zmieniającą się pogodę. Stanowią pośrednie rozwiązanie pomiędzy tymczasowymi standardowymi halami namiotowymi a stałymi obiektami budowlanymi. Hale termiczne wyróżniają się zastosowanym w nich pokryciem dachowym. Dach hali termicznej stanowi podwójna plandeka, między którą wtłaczane jest podgrzewane powietrze. Najczęstszym materiałem stosowanym do budowy ścian w przypadku hal termicznych są płyty warstwowe, które w połączeniu z tzw. pompowanym dachem zapewniają wnętrzu hali doskonałą termoizolację. Natomiast jeżeli chodzi o konstrukcję hal termicznych, zaleca się stosowanie konstrukcji stalowych, które zapewniają stabilność i wytrzymałość.

ZALETY HAL TERMICZNYCH

Zastosowanie hali termicznej niesie za sobą cały szereg zalet. Jest to inwestycja, która z pewnością zapewni oczekiwane rezultaty. Najważniejszą i najbardziej pożądaną cechą hal termicznych jest ich bardzo dobra termoizolacyjność. Hale namiotowe z zastosowanym dachem termicznym stosunkowo łatwo ogrzać zimą, a z kolei przy intensywnym nasłonecznieniu ich wnętrze nie nagrzewa się nadmiernie, zapewniając komfort użytkowania przez cały rok. Dodatkowo pokrycie dachowe wykonane z podwójnej plandeki, między która wtłaczane jest podgrzewane powietrze, tworzy warstwę termoizolacyjną, która całkowicie zapobiega skraplaniu pary wodnej wewnątrz hali. Taka sytuacja często ma miejsce w przypadku hali namiotowej z pokryciem dachowym jednowarstwowym. Poza tym rozwiązanie to doskonale sprawdza się zima przy opadach śniegu. Dzięki podgrzewanemu powietrzu, które sprawia, że zadaszenie ma podwyższoną temperaturę, nie ma konieczności odśnieżania dachu – śnieg topnieje w kontakcie z ciepłą powierzchnią albo po prostu zsuwa się w niewielkich ilościach na skutek wypukłego dachu („poduszek”). Poszycie dachu wykonane jest z podwójnej plandeki wykonanej z PVC (polichlorek winylu), który jest wodoodporny i posiada specjalne zabezpieczenia antykorozyjne. Materiały i technologia zastosowana do wykonania hali termicznej pozwalają na lepsze wygłuszenie hali, zmniejszając przy tym ryzyko negatywnego oddziaływania na otoczenie. Hale termiczne doskonale sprawdzają się w różnorodnych warunkach atmosferycznych, a do tego wszystkiego ich montaż jest stosunkowo szybki i nie wymaga wylewania specjalnych fundamentów.

ZASTOSOWANIE HAL TERMICZNYCH

Namiotowe hale termiczne z miesiąca na miesiąc stają się coraz bardziej popularne ze względu na swoje wszechstronne zastosowanie. Dzięki swoim właściwościom termoizolacyjnym, które zapobiegają zjawisku kondensacji, są zaliczane do obiektów całorocznych i ekonomicznych. Co więcej stosuje się je często wtedy, gdy przechowywany czy też użytkowany w nich materiał wymaga specjalnych zabezpieczeń przed wilgocią, np. wypełnienia tapicerskie, pianki, tekstylia lub wyroby papierowe. Wykorzystuje się je np. jako hale produkcyjne, hale rolnicze i hale handlowe. Ocieplane hale z pompowanym dachem są idealnym rozwiązaniem jako całoroczne hale magazynowe dla materiałów podatnych na korozję i wrażliwych na zmiany temperatur. Bardzo częstym zastosowaniem hal termicznych z pompowanym dachem są np. kryte korty tenisowe oraz hale sportowe, w przypadku których bardzo ważne jest zapewnienie właściwego komfortu cieplnego.
Hale namiotowe z podwójnym pompowanym dachem funkcjonują na rynku pod różnymi nazwami m.in. hale ocieplane, hale namiotowe termiczne, hale TERMO, hale THERMO, hale pneumatyczne, hale termoizolacyjne, ocieplane hale magazynowe itp. Zawsze wyróżniają się specjalnym pokryciem dachowym oraz bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi przy jednoczesnych stosunkowo niskich kosztach utrzymania.

 

Blog
Nasze ostatnie wpisy