Okna do hali przemysłowej

Okna do hali przemysłowej - Stick Hale

Okna do hali przemysłowej, to element wyposażenia obiektu, który wbrew pozorom jest bardzo ważny. Pozwalają na dostęp naturalnego światła do wnętrza hali, co przekłada się na oszczędność energii zużywanej na oświetlenie oraz na samopoczucie osób pracujących w hali. Nie tylko sam fakt wyposażenia hali w okna jest istotny, ale również odpowiedź na pytanie, jakie okna do hali przemysłowej wybrać. Warto zwrócić uwagę na kilka parametrów wpływające na bezpieczeństwo i funkcjonalność obiektu.Hale przemysłowe, jak np. hale stalowe mogą funkcjonować całkowicie bez okien, jednak w miarę możliwości warto przemyśleć tę kwestię

JAKIE OKNA DO HALI PRZEMYSŁOWEJ?

Wybór okien do hali przemysłowej powinien być dobrze przemyślany. Wielkość i rozmieszczenie okien w hali to co prawda kwestia drugorzędna, ale również ważna. Wpływa na całkowity efekt doświetlenia hali światłem naturalnym, a im więcej światła naturalnego, tym mniej nakładów trzeba będzie przeznaczyć na energię elektryczną przeznaczoną na oświetlenie. Najważniejsze jednak, aby okna do hali przemysłowej charakteryzowały się odpowiednimi parametrami. Bardzo ważna jest tutaj szczelność okien, ponieważ jeżeli okna będą nieszczelne, spowodują utratę ciepła i konieczność ponoszenia większych nakładów na utrzymanie właściwej temperatury wewnątrz hali. A jednak wiele produktów produkowanych i przechowywanych w tego typu obiektach wymaga utrzymania konkretnych stałych warunków atmosferycznych. Warto zwrócić też uwagę na solidność okien i zabezpieczenie przed włamaniem. Drzwi i okna, to punkty hali, przez które można się do niej dostać. Dlatego, aby uniknąć dostępu niepożądanych osób, okna powinny być zaprojektowane w uwzględnieniem ochrony przez włamaniem.

RODZAJE OKIEN PRZEMYSŁOWYCH

Mówiąc o oknach do hali przemysłowej, ma się na myśli przede wszystkim standardowe okna ścienne, czyli te które znajdują się na ścianach hali. I to jest jeden rodzaj okien. Ale często stosowanym rozwiązaniem są też okna dachowe, tzw. świetliki.

Okna ścienne różnią się ze względu na sposób otwierania, mogą być stałe, rozwieralne, uchylne lub rozwieralno-uchylne, otwierane ręcznie lub automatycznie. Dużą zaletą zastosowania okien ściennych w hali jest doświetlenie wszelkich elementów zlokalizowanych blisko ścian, tj. stoły warsztatowe i montażowe, stanowiska pracy w pomieszczeniach administracyjnych itp. Ich odpowiednia wielkość i rozmieszczenie pozwalają na duży dostęp światła naturalnego do miejsc pracy przebywających w obiekcie ludzi.

Okna dachowe natomiast mogą być dopełnieniem okien ściennych dodatkowo doświetlając pomieszczenie lub występować jako jedyny dostęp światła naturalnego. Sprawdzają się doskonale we wszelkich magazynach, zwłaszcza wysokiego składowania. W tego typu obiektach często surowce i produkty składowane są między innymi przy ścianach do stosunkowo dużej wysokości. Zastosowane świetliki nie ograniczają powierzchni użytkowej i mogą być umieszczone w dowolnym miejscu, dzięki czemu możemy skierować światło w najważniejsze miejsca tj. np. ciągi komunikacyjne czy też linie produkcyjne.

Wybór rodzaju okien zależy w dużej mierze od specyfiki i przeznaczenia hali. Należy jednak zwrócić uwagę, że dostęp światła naturalnego do pomieszczenia jest istotny zarówno z punktu widzenia minimalizacji kosztów utrzymania hali, jak i komfortu pracy ludzi.

Blog
Nasze ostatnie wpisy