W każdym gospodarstwie rolnym, w którym uprawia się zboże, niezbędny jest magazyn na zbiory, w którym zostaną zapewnione im właściwe warunki przechowywania. Magazyny na zboże, to hale rolnicze przeznaczone przede wszystkim do przechowywania plonów rolnych. Najważniejsze dla przechowywania zboża jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności oraz temperatury. Magazynowanie zboża ma na celu przedłużenie jego trwałości a także uzyskanie dojrzałości biologicznej. Dlatego budowa magazynu na zboże jest kluczową inwestycją w takim gospodarstwie. Często jako magazyny na zboże stosuje się specjalne silosy przeznaczone typowo do przechowywania ziaren zbóż. Jednak naprzeciw rosnącym oczekiwaniom wychodzą też nowoczesne rozwiązania tj. hale stalowe lub hale namiotowe przeznaczone do przechowywania zboża. Pozwalają one uzyskać warunki, jakich potrzebuje zboże i co więcej w czasie kiedy zbiory są już przekazane do dalszego przetwarzania, w pustych halach poza sezonem można przechowywać ciągniki i maszyny rolnicze.
PRZECHOWYWANIE ZBOŻA
Przechowywanie zboża, to nie tylko umieszczenie zebranych ziaren w magazynie, ale jest to szereg procesów przedłużających trwałość plonów rolnych oraz zapobiegających obniżaniu ich jakości. Najważniejsze parametry jakie należy zapewnić w magazynie na zboże, to odpowiednia temperatura oraz wilgotność. Oczywiście istotna jest również wielkość magazynu na zboże. Zarówno temperatura jak i poziom wilgotności dla przechowywania plonów zależna jest częściowo od tego, w jakich warunkach i kondycji zbierane są ziarna. Optymalna wilgotność ziaren to ok. 14%, można je wówczas magazynować w temperaturze otoczenia. Jeżeli wilgotność zebranych plonów przekracza 14%, dosusza je się w wyższej temperaturze. Ważne jest też przewietrzanie ziaren podczas przechowywania.
Po zebraniu plonów, zanim zostaną umieszczone w magazynie na zboże, należy je odpowiednio przygotować. Przede wszystkim trzeba się pozbyć zanieczyszczeń z ziaren, zazwyczaj odbywa się to w specjalnych czyszczalniach. Drugą ważną kwestią jest obniżenie wilgotności ziaren (jeżeli przekracza 14%) w procesie suszenia. Dopiero tak przygotowane ziarna zbóż nadają się do przechowywania przy zachowaniu oczekiwanej jakości. Magazyn na zboże powinien być dostosowany do przechowywanych z nim plonów, umożliwić utrzymanie stałej temperatury i odpowiedniego poziomu wilgotności. Warto zastosować też rozwiązania zapobiegające skraplaniu się pary wodnej.
Zarówno zanieczyszczenia, jak i zbyt wysoka temperatura i wilgotność powodują rozwój pleśni. Co więcej proces ten postępuje bardzo szybko, a w konsekwencji magazynowane zboże może stać się kompletnie niezdatne do jakiegokolwiek użytku. Dlatego tak ważne jest, aby magazyn na zboże pozwalał zapewniać odpowiednie warunki wewnątrz pomieszczenia, gdzie zboże jest składowane.
HALA MAGAZYNOWA NA ZBOŻE
Budowa magazynu na zboże wiąże się z wyborem najbardziej optymalnego rozwiązania dla konkretnego gospodarstwa rolnego. Poza specjalnymi silosami, mamy do wyboru nowoczesne hale magazynowe na zboże, w zależności od potrzeb mogą to być zarówno hale stalowe jak i namioty magazynowe.
Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę fakt, że uprawa zbóż, to sezonowa działalność, na którą bardzo duży wpływ mają warunki pogodowe, na które nie ma się wpływu. Zdecydowany wpływ jednak można mieć na warunki w jakich zebrane zboża są przechowywane. Dlatego hala magazynowa na zboże musi spełniać konkretne wymagania. Zarówno w halach stalowych obudowanych płytą warstwową, jak i halach namiotowych ze ścianami z płyty warstwowej i pneumatycznym podgrzewanym dachem, przy zastosowaniu dobrze dobranego wyposażenia, można zapewnić ziarnom właściwą stałą temperaturę oraz odpowiedni poziom wilgotności przez cały rok. Co więcej hale magazynowe na zboże w sezonie służą przede wszystkim do magazynowania plonów, natomiast po sezonie, kiedy ziarna są już przekazane do dalszego przetworzenia, doskonale sprawdzą się do przechowywania maszyn rolniczych.
Magazyny na zboże, zbudowane zarówno w oparciu o hale stalowe jak i namiotowe, mogą być indywidualnie dostosowane do potrzeb pod względem wymiarów oraz wyposażenia. Najważniejsze, aby wybrać właściwe materiały na obudowę dachu i ścian hali, które umożliwią zapewnienie wymaganych warunków wewnątrz magazynu ze zbożem.