Wyposażenie hal stalowych

wyposażenie hali przemysłowe

Wyposażenie hal stalowych stanowi istotną kwestię przy budowie obiektów przemysłowych, ponieważ w większości decyduje o ich użyteczności i spełnianych funkcjach. Bez wątpienia główne elementy hali wpływające przede wszystkim na jej trwałość i warunki wewnętrzne, to jej konstrukcja i obudowa (ściany i dach), jednak niezbędne są też elementy wyposażenia. Halę stalową można wyposażyć dosłownie we wszystko. Część elementów wyposażenia jest niezbędna, aby zapewnić możliwość użytkowania hali w podstawowym zakresie, jak np. bramy, drzwi czy okna, część jest konieczna przy konkretnym zastosowaniu jak np. ogrzewanie czy klimatyzacja, a część jest udogodnieniem jak antresole, suwnice, doki załadunkowe itp.

BRAMY, DRZWI, OKNA I ŚWIETLIKI

Podstawowymi elementami hali stalowej są jej wejścia, czyli wszelkiego rodzaju drzwi i bramy. Pełnią one o tyle ważną rolę, zwłaszcza ich wielkość, że decydują w dużej mierze o procesie załadunku i wyładunku towarów i produktów oraz o tym jakie pojazdy będą w stanie wjechać w daną bramę. Na rynku do wyboru są między innymi bramy szybkobieżne, segmentowe, rolowane i przesuwne. Dodatkowo stosuje się także kurtyny paskowe. Jeżeli chodzi o drzwi to są bardzo różne, od stalowych, przez aluminiowe aż do drewnianych. W zależności od potrzeb można zastosować drzwi dźwiękoszczelne, o zwiększonej ognioodporności, w wersjach do rozwiązań dymoszczelnych itp. Ważnym elementem każdej hali są okna i świetliki – stanowią naturalne doświetlenie pomieszczeń. Stosowane okna zależą od rodzaju hali, można wyposażyć halę w standardowe okna, w okna uchylne, w specjalne okna wystawowe, wybór na rynku jest bardzo duży. Podobnie jest ze świetlikami, mogą być połaciowe lub kalenicowe, łukowe lub dwu i czterospadowe. Jeżeli w hali potrzebne jest dużo światła, z pewnością warto już na samym początku wyposażyć obiekt w świetliki.

WENTYLACJA, KLIMATYZACJA I INSTALACJA GRZEWCZA

Wentylacja, klimatyzacja i ogrzewanie stanowią znaczną część kosztów eksploatacyjnych hali przemysłowej. Dlatego warto dobrze przemyśleć i wybrać najlepsze rozwiązanie. Zasadniczo zarówno wentylację jak i instalację grzewczą należy stosować przede wszystkim, jeżeli w hali będą przebywać ludzie, czyli w większości przypadków. Klimatyzacja dodatkowo pozwala na zapewnienie konkretnych oczekiwanych parametrów powietrza. Popularnymi rozwiązaniami w kwestii ogrzewania hal o dużej kubaturze są nagrzewnice wodne, gazowe i olejowe, aparaty grzewczo­wentylacyjne, promienniki podczerwieni (gazowe, olejowe, elektryczne), podstropowe promienniki płytowe (belki). Wybór rozwiązań w zakresie instalacji grzewczej i systemu wentylacji powinien zostać poprzedzony analizą potrzeb, kosztów inwestycyjnych oraz przyszłych kosztów eksploatacyjnych.

SUWNICE I URZĄDZENIA PRZEŁADUNKOWE

Suwnice w halach stalowych to często wygodne rozwiązanie ułatwiające codzienną pracę, a jednocześnie pozwala w pełni wykorzystać przestrzeń dostępną w obiekcie. Suwnice są to urządzenia wyposażone w mechanizm podnoszenia i opuszczania przedmiotów w pionie i w poziomie, służą do przemieszczania materiałów. Stosuje się suwnice pomostowe, suwnice bramowe i półbramowe, suwnice konsolowe i suwnice specjalne. Popularnym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku stalowych hal magazynowych, są różnego rodzaju urządzenia przeładunkowe jak np. doki przeładunkowe, wyrównawcze rampy przeładunkowe, rampy składane, podnośniki itp. Wszystkie tego typu urządzenia usprawniają procesy załadunku i wyładunku towarów i eliminują ryzyko ich uszkodzenia. To jakie urządzenie jest najlepsze, zależy od rodzaju działalności i zastosowania danej hali.

AKCESORIA DO HAL STALOWYCH

Poza głównymi elementami, w które wyposaża się hale stalowe i które wpływają w dużej mierze na cenę hali, występuje wiele mniejszych, często równie ważnych i niezbędnych elementów. Przy projektowaniu stalowej hali przemysłowej należy przemyśleć takie kwestie jak orynnowanie, klapy oddymiające, nawietrzaki, instalacja odgromowa, dodatkowe zabezpieczenia pracy na dachu itp.
Dodatkowymi elementami, które należy uwzględnić już w samej konstrukcji hali stalowej są różnorodne antresole z barierkami i schodami, które doskonale wykorzystują dostępną przestrzeń wewnątrz hali, bez zwiększania jej powierzchni. Jeżeli to potrzebne wyodrębnia się też miejsce na wszelkiego rodzaju wydzielone pomieszczenia sanitarne, socjalne i administracyjne.

Blog
Nasze ostatnie wpisy