Wyposażenie magazynu

Wyposażenie magazynu - Stick Hale

Magazyny to obiekty i pomieszczenia przeznaczone do przechowywania surowców, towarów, półproduktów, produktów gotowych itp. Często organizowane są w takich obiektach jak hale stalowe. To, co przechowywane jest w magazynie wpływa w głównej mierze na warunki jakie trzeba zapewnić wewnątrz obiektu oraz na jego wyposażenie. Pojęcie wyposażenie magazynu jest dość szerokie i może obejmować zarówno środki transportu, składowania i przechowywania, jak i wszelkie dodatkowe obiekty i urządzenia pozwalające zapewnić czy to odpowiednią temperaturę i wilgotność czy też komfort i wygodę dla pracujących tam osób.

OD CZEGO ZALEŻY WYPOSAŻENIE MAGAZYNU?

Odpowiednie wyposażenie magazynu pozwala zapewnić właściwe warunki magazynowania towarów i produktów. To właśnie od tego co jest przechowywane zależy rodzaj wyposażenia magazynu. Inne wyposażenie będzie przy przechowywaniu warzyw i owoców, inne dla przetworzonej żywności, inne przy surowcach, półproduktach, inne przy pojazdach itp. Na dobór wyposażenia wpływa również wielkość magazynu i jego podstawowa funkcja, np. czy produkty są w nim przechowywane tymczasowo czy może przez dłuższy okres czasu. Zatem ważne są też sposób i częstotliwość rotacji produktów. Czy też stanowi on może bardziej centrum przeładunkowe i logistyczne.

CO POWINNO OBEJMOWAĆ WYPOSAŻENIE MAGAZYNU?

Podstawowe wyposażenie magazynu obejmuje bez wątpienia środki transportu oraz jednostki składowania. Te z kolei tez mogą być bardzo różne. Jednostki, a w zasadzie to w większości już urządzenia do składowania mogą być ręczne lub automatyczne, niskiego składowania lub wysokiego składowania, mowa tutaj o różnego rodzaju regałach. Przykładowo w przypadku magazynów wysokiego składowania popularnym rozwiązaniem są regały paletowe wjezdne. Dużą część produktów przechowuje się na paletach, jednak nie wszystkie i wtedy przydają się regały półkowe o różnych wymiarach i konfiguracji.

Z regałów automatycznych możemy wyróżnić regały windowe, karuzelowe i z układnicami. Systemy automatyczne z pewnością ułatwiają i przyspieszają pracę, jednak te ręczne też z powodzeniem spełniają swoją funkcję.
Przy składowaniu towarów i produktów spaletyzowanych nieodzownym jest posiadanie wózków paletowych. Przy dużych magazynach, zwłaszcza tych wysokiego składowania nie obędzie się też bez wózków widłowych. Wybór środków transportu zależy przede wszystkim od wielkości magazynu i zastosowanego systemu składowania.

Wyposażenie magazynu to także wszelkie drobniejsze środki i urządzenia, takie jak podesty, drabiny, pojemniki, stojaki, kontenery itp.

HALA MAGAZYNOWA Z WYPOSAŻENIEM

Wyposażenie magazynu to jedna kwestia, a hala magazynowa to druga kwestia. Oba te aspekty się ze sobą bezpośrednio łączą. Zastosowane wyposażenie magazynu zależy w dużej mierze od hali, czy też całego obiektu magazynowego, jaki mamy do dyspozycji. Mając już gotową halę, musimy odpowiednio dobrać i dostosować do niej wyposażenie. Natomiast gdy dopiero inwestujemy w nową halę magazynową, jesteśmy w tej komfortowej sytuacji, że możemy ją dostosować do wyposażenia, które chcemy w niej zastosować.

Jeżeli planują Państwo budowę hali magazynowej, zapraszamy do wypełnienia formularza wyceny budowy takiej hali, dostosowanej do Państwa potrzeb stick-hale.pl/hale-przemyslowe/hale-magazynowe/

Blog
Nasze ostatnie wpisy