Budowa hali magazynowej

Hale magazynowe

Hale magazynowe to nieodłączny element wszystkich przedsiębiorstw produkcyjnych i firm spedycyjnych, a często także firm handlowych i gospodarstw rolnych. Dla wszystkich tych podmiotów budowa hali magazynowej jest większą lub mniejszą inwestycją. Hale magazynowe mogą być obiektami małymi jak również ogromnymi, opierającymi się na różnych konstrukcjach. Na rynku do wyboru jest kilka popularnych rozwiązań tj. hale stalowe, hale namiotowe i standardowe hale murowane.

OBIEKTY TYMCZASOWE – NAMIOTOWE HALE MAGAZYNOWE

Namiotowe hale magazynowe to bardzo szybkie rozwiązanie, które zazwyczaj nie wymaga specjalnych pozwoleń i wykonania fundamentów. Tego rodzaju hale namiotowe charakteryzują się aluminiową konstrukcją i lekkim poszyciem dachu i ścian. Są idealnym rozwiązaniem w przypadku, gdy potrzebny jest magazyn na określony czas i z góry wiadomo, że magazyn ten będzie likwidowany lub przenoszony w inne miejsce. Sprawdzają się również w przypadku przechowywania w nich produktów, które nie wymagają specjalnych warunków, są odporne na wilgoć oraz wysoką i niską temperaturę. Namiotowe hale magazynowe z konstrukcją aluminiową pozwalają na szybką realizacje inwestycji bez zbędnych formalności za stosunkowo niska cenę. Trudno w nich jednak zaaranżować miejsce z właściwymi warunkami na pomieszczenia administracyjno-biurowe. W przypadku hal namiotowych można skorzystać również z wersji z konstrukcją stalową – w tym przypadku wymagane są fundamenty, ale hala jest bardziej wytrzymała i może być użytkowana przez wiele lat. Jeżeli do tego zastosuje się dach pneumatyczny i ściany pokryte płytą warstwową uzyskamy halę termiczną do wykorzystywania przez cały rok i jednocześnie zapewniającą odpowiednie warunki mikroklimatyczne wewnątrz magazynu zarówno latem jak i zimą.

MUROWANE HALE MAGAZYNOWE

Murowane hale magazynowe są dużą inwestycją na długie lata. Hala murowana jest bardzo wytrzymała i pozwala uzyskać warunki, jakich wymaga przechowywanie poszczególnych produktów. Oczywiście jest obiektem całorocznym, co więcej inwestycja taka jest opłacalna jedynie w przypadku gdy będzie wykorzystywana przez bardzo wiele lat. Niestety budowa takiej hali jest bardzo kosztowna, wymaga załatwieniu wielu spraw formalnych, pozwoleń itp. i oczywiście wykonania solidnych fundamentów. Co bardzo ważne, ze wszystkich dostępnych na rynku rozwiązań, realizacja takiej inwestycji trwa najdłużej. Niemożliwe jest jej przeniesienie w inne miejsce i odzyskanie części kosztów w przypadku jej rozbiórki. Trudniejsza jest również przebudowa i rozbudowa hali murowanej w porównaniu z magazynową halą stalową i magazynową hala namiotową. Jednak dużą zaletą tego rodzaju hali magazynowej jest jej wytrzymałość przez wiele lat oraz zapewnienie odpowiednich warunków przechowywania produktów i bezpieczeństwo.

STALOWE HALE MAGAZYNOWE

Stalowe hale magazynowe zyskują coraz większa popularność. Z jednej strony umożliwiają zapewnienie warunków zbliżonych do hali murowanej, natomiast z drugiej strony można zmieniać ich położenie, rozbudowywać bez większych problemów, a w przypadku ich rozbiórki można odzyskać część kosztów, sprzedając chociażby zdemontowane elementy konstrukcji stalowej. Co więcej budowa stalowej hali magazynowej jest znacznie szybsza niż hali murowanej. Wewnątrz hali stalowej można zapewnić odpowiednie warunki mikroklimatyczne przy zastosowaniu m.in. płyt warstwowych. Konstrukcja stalowa jest bardzo wytrzymała, ale jednocześnie wymaga wykonania fundamentów. Magazynowe hale stalowe są zazwyczaj przeznaczone do użytkowania przez wiele lat, dlatego ich realizacja wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. W hali stalowej, tak samo jak w hali murowanej, można umiejscowić pomieszczenia biurowe, w których zapewnione będą odpowiednie warunki do przebywania ludzi przez cały rok.

HALA MAGAZYNOWA – KTÓRĄ WYBRAĆ

Każde z dostępnych na rynku rozwiązań dla hal magazynowych ma swoje zalety i wady. Magazynowe hale namiotowe są bardzo szybkim i ekonomicznym rozwiązaniem, jednak najlepiej zdecydować się na halę namiotową, gdy magazyn potrzebny jest na określony czas. Magazynowe hale murowane są bardzo wytrzymałe, umożliwiają zapewnienie odpowiednich warunków dla wymagających produktów i mogą być stosowane przez długie lata, jednak ich budowa trwa bardzo długo, nie da się ich przenieść, trudniej przebudować czy powiększyć. Z kolei magazynowe hale stalowe przeznaczone są do wykorzystywania przez wiele lat, można je łatwo rozbudować czy też przenieść w inne miejsce i są szybkie w budowie, ale jednocześnie wymagają wykonania fundamentów i pozwolenia na budowę tak samo jak hale murowane.
Budowa hali magazynowej to zazwyczaj duża inwestycja, przed której realizacją staje większość przedsiębiorstw na samym początku lub wraz z ich rozwojem. Obecnie najbardziej uniwersalnym i nowoczesnym rozwiązaniem jest magazynowa hala stalowa o szerokim zastosowaniu. Jednak przed dokonaniem wyboru należy dokładnie przeanalizować przeznaczenie i warunki, które powinien spełniać magazyn.

Blog
Nasze ostatnie wpisy