Cynkowanie konstrukcji stalowych

cynkowanie konstrukcji stalowych

Cynkowanie konstrukcji stalowych przede wszystkim ma na celu zabezpieczenie konstrukcji przed korozją, ale również zwiększeniu wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie. Cynkowanie, ogólnie mówiąc, to proces pokrywania powierzchni elementów metalowych cienką powłoką cynkową. Powłoka cynkowa sprawia, że elementy stalowe pod wpływem działania warunków atmosferycznych są kilka lub kilkanaście razy bardziej odporne na korozję niż stal nieocynkowana.

RODZAJE CYNKOWANIA

Hale stalowe są budowane w oparciu o konstrukcje stalowe, które są zabezpieczone przed korozją zazwyczaj właśnie poprzez proces cynkowania. Wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje cynkowania: cynkowanie proszkowe, cynkowanie ogniowe, cynkowanie galwaniczne oraz cynkowanie natryskowe. Cynkowanie proszkowe polega na zanurzeniu elementów stalowych na kilka godzin w sproszkowanym cynku zwierającym ok. 6% tlenku cynku, w temperaturze 350-400oC. Ten rodzaj cynkowania wykorzystywany jest głównie w przemyśle motoryzacyjnym, budowlanym i lotniczym. Cynkowanie ogniowe inaczej zwane jest też cynkowaniem zanurzeniowym i jest uznawane za szczególnie skuteczną metodę. Elementy stalowe umieszcza się w kąpieli ciekłego cynku w temperaturze 450oC. Na skutek natychmiastowej reakcji żelaza z cynkiem na powierzchni zanurzonych elementów powstaje powłoka cynkowa. W procesie cynkowania galwanicznego wykorzystuje się elektrolizę, czyli napięcie elektryczne. Polega na chemicznym osadzaniu się cynku na oczyszczone elementy z odpowiednio przygotowanej kąpieli z roztworów zawierających cynk. Ostatni rodzaj jakim jest cynkowanie natryskowe polega na roztopieniu cynku w łuku elektrycznym lub naniesieniu strugą gazu na odpowiednio oczyszczoną i przygotowaną powierzchnię elementów stalowych.

NAJLEPSZY RODZAJ CYNKOWANIA DLA KONSTRUKCJI STALOWYCH HAL

Konstrukcje stalowe stosowane przy budowie hal przemysłowych z całą pewnością należy zabezpieczyć przed korozją. Jest to bardzo ważne ponieważ hale przemysłowe są eksploatowane przez wiele lat i poddane działaniu różnych czynników atmosferycznych w tym działaniem wody i wilgoci. Najbardziej popularnym sposobem zabezpieczającym konstrukcję przed rdzewieniem jest cynkowanie ogniowe. Elementy konstrukcji zanurza się w kąpieli ciekłego cynku w wysokiej temperaturze w wyniku czego tworzy się gruba warstwa cynku, nawet na trudno dostępnych miejscach. Dużą zaletą cynkowania ogniowego jest stosunkowo krótki czas przebiegu procesu, ponieważ wystarczy zaledwie kilka godzin. Na powstałą powłokę cynkową nie wywierają wpływu takie materiały jak benzyna, olej napędowy, rozcieńczalnik do farb, smar, farby emulsyjne i olejne czy lakiery. Jednak sama powłoka cynkowa nie jest wystarczająca w przypadku narażenia konstrukcji na działanie roztworów kwasów, silnych roztworów alkalicznych, kwasowych gruntów itp. W takiej sytuacji warto zabezpieczyć konstrukcję podwójcie poprzez cynkowanie ogniowe a następnie malowanie.

JAKIE SĄ ZALETY CYNKOWANIA?

Największą zaletą cynkowania konstrukcji stalowych jest długi czas trwania ochrony konstrukcji stalowej przez korozją, jaką zapewniają powłoki cynkowe. Nadają one również dużą twardość i przyczepność oraz niską porowatość powierzchni. Zwiększają niemal dziesięciokrotnie odporność powierzchni stalowych na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Zastosowanie cynkowania zwiększa znacząco czas eksploatacji hali przemysłowej. Koszty ponoszona na cynkowanie są niewielkie w stosunku do uzyskanego okresu trwałości konstrukcji.

Blog
Nasze ostatnie wpisy