Ogrzewanie hali przemysłowej

ogrzewanie hali przemyslowej

Ogrzewanie hali przemysłowej nie jest takim łatwym zadaniem, a wybór sposobu ogrzewania nie jest jednoznaczny. Z jednej strony ogrzewanie powinno być komfortowe i zapewniać wymagane parametry temperatury, a z drugiej strony energooszczędne. Wszystkie obiekty wielkopowierzchniowe, jakimi są między innymi hale przemysłowe w tym magazynowe, wymagają analizy przy wyborze systemu ogrzewania. Dwa najważniejsze zadania instalacji grzewczej to szybkość nagrzania i utrzymanie wymaganej temperatury w całych pomieszczeniach. Poza samym systemem grzewczym ważne są też elementy wpływające na zminimalizowanie strat ciepła.

SYSTEMY OGRZEWANIA HAL PRZEMYSŁOWYCH

Systemy ogrzewania hal przemysłowych powinny być dobrze przemyślane i dostosowane do danego obiektu przemysłowego. Hale przemysłowe, czyli głównie hale stalowe, to zazwyczaj obiekty wielkopowierzchniowe, dość wysokie, w których na co dzień przebywają ludzie i są przechowywane towary. Dlatego bardzo ważne jest zapewnienie wewnątrz odpowiedniej temperatury przy jednoczesnym zwróceniu uwagi na energooszczędność dostępnych rozwiązań. Urządzenia wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń to między innymi:

  • grzejniki wodne
  • promienniki ciepła podczerwieni
  • nagrzewnice powietrzne wodne, gazowe i olejowe;
  • układy hybrydowe.

Grzejniki wodne

Tradycyjne grzejniki wodne umieszcza się na zewnętrznych ścianach pod oknami, a ogrzewane przez nie powietrze unosi się do góry tworząc kurtynę powietrzną. Jednak przy dużych powierzchniach grzejniki te nie są w stanie zapewnić wymaganej temperatury we wszystkich strefach wewnątrz hali. Z pewnością tradycyjne grzejniki wodne nie nadają się do ogrzewania obiektów o średnich i dużych kubaturach. Zapewnią podstawową temperaturę, ale ciężko jest uzyskać za ich pomocą temperaturę oczekiwaną.

Promienniki ciepła podczerwieni

Ogrzewanie promiennikowe jest rozwiązaniem nadającym się przede wszystkim do stosowanie w wysokich, średnio i wielkokubaturowych obiektach. Urządzenia promiennikowe nie ogrzewają bezpośrednio powietrza a jedynie pośrednio, natomiast ogrzewają bezpośrednio powierzchnie i osoby będące w polu promieniowania. Dzięki takiemu systemowi działania, nie trzeba ogrzewać całej kubatury pomieszczenia (np. powietrze pod stropem hali), co wpływa na oszczędności przy eksploatacji obiektu. Promienniki nadają się też do stosowania w wolnej przestrzeni oraz obiektach półotwartych. Dużymi zaletami ogrzewania promiennikowego jest możliwość skierowania energii na wybrane stanowisko pracy czy obszary w hali, co pozwala uniknąć straty ciepła a jednocześnie zapewnia oszczędności finansowe. Do tego pożądaną temperaturę uzyskuje się praktycznie natychmiast, urządzenia podczas pracy są bezzapachowe i bezhałasowe. Promienniki ciepła najczęściej zasilane są energia elektryczną lub gazem.

Nagrzewnice powietrzne

Nagrzewnice powietrzne często są stosowane w halach produkcyjnych czy też handlowych, gdzie przebywają ludzie. Mogą być przenośne lub montowane na stałe – stojące lub wiszące. Urządzenia te szybko nagrzewają powietrze, które poprzez wykorzystanie wentylatora rozprowadzane jest po całym pomieszczeniu. Nagrzewnice mogą być zasilane przez wodę (wykorzystanie instalacji centralnego ogrzewania) i gaz lub czasami olej i energię elektryczną.
Warto pamiętać, że poza wyborem samych urządzeń grzewczych, bardzo istotne jest, żeby zadbać o szczelność i właściwe docieplenie hal przemysłowych. Utraty ciepła podczas codziennego użytkowania pozwolą zminimalizować np. kurtyny powietrzne przy wejściach czy też zastosowanie podczas budowy hali materiałów termoizolacyjnych jak np. płyty warstwowe.

Blog
Nasze ostatnie wpisy