Mostek przeładunkowy – funkcja i rodzaje

mostek przeładunkowy w halach przemysłowych

Bardzo ważnym aspektem dla optymalizacji przebiegu procesów w przedsiębiorstwach, handlowych i produkcyjnych jest zapewnienie sprawnego transportu wewnętrznego oraz dogodnych miejsc przeładunku towarów. Dlatego biorąc pod uwagę kwestię hal przemysłowych, a zwłaszcza magazynowych, istotny jest tzw. front przeładunkowy, czyli miejsce, w którym dokonuje się wyładunku i załadunku towarów. Fronty przeładunkowe mogą być bardzo różne i mogą obejmować różne urządzenia i konstrukcje tj. rampy, platformy przeładunkowe, mostki ładunkowe, kurtyny uszczelniające, systemy dokowania itp. Bardzo popularnym rozwiązaniem są rampy przeładunkowe, często jednak zdarza się, że powierzchnia pojazdu, z którego lub na który ma był załadowany towar, jest na innym poziomie niż rampa, wtedy bardzo przydatne są mostki przeładunkowe.

CO TO JEST MOSTEK PRZEŁADUNKOWY?

Mostek przeładunkowy, czy też mostek ładunkowy jest to urządzenie stosowane, jak sama nazwa mówi, do przeładunku towarów. Służy do wypełnienia przestrzeni pomiędzy powierzchniami przeładunkowymi, zazwyczaj są to rampa załadowcza lub ewentualnie posadzka magazynu i powierzchnia ładunkowa samochodu. Zastosowanie mostka ładunkowego ułatwia rozładunek i załadunek towarów, zwłaszcza w sytuacji, gdy powierzchnie przeładunkowe znajdują się na różnych poziomach.

JAK DZIAŁAJĄ MOSTKI ŁADUNKOWE?

Mostki ładunkowe mają na celu zapewnić ciąg komunikacyjny między podłogą lub platformą ładunkową samochodu z magazynem, aby umożliwić sprawne przemieszczanie towarów z samochodu do magazynu i odwrotnie. W praktyce jest to zazwyczaj pewien rodzaj pomostu w postaci klapy, która gdy nie jest używana występuje w pozycji pionowej i w razie potrzeby jest opuszczana do pozycji poziomej do poziomu samochodu. Mostek może też być wysuwany teleskopowo. Mostek przeładunkowy jest zazwyczaj obsługiwany ręcznie za pomocą dźwigni ręcznej wspomaganej sprężyną.

RODZAJE POMOSTÓW PRZEŁADUNKOWYCH

Pomosty przeładunkowe mogą być stacjonarne lub przesuwne. Mostki stacjonarne to urządzenia stałe, zamontowane do rampy lub krawędzi hali, bez możliwości ich przesuwania względem pojazdu. Mostki przesuwne to urządzenia ruchome zamontowane do rampy w specjalnej szynie jezdnej, które można przesuwać w lewo lub w prawo, co umożliwia obsługę kilku stanowisk przeładunkowych za pomocą jednego urządzenia.

Mostki przeładunkowe mogą być przenośne napędzane ręcznie, stosowane gdy częstotliwość ich wykorzystywania jest raczej sporadyczna i nie ma konieczności instalowania ich na stałe (mostki nakładane lub płyty rampowe). Często stosowane są mostki ładunkowe napędzane lub obsługiwane ręcznie, które są wbudowane w rampę lub zamocowane na jej krawędzi i posiadają mechanizm unoszenia i obniżania klapy.

Mostki przeładunkowe są dość prostym i tanim rozwiązaniem, jednak sprawdzają się głównie przy małej liczbie samochodów w firmach, gdzie przeładunki nie są zbyt częste. Jeśli procesy występujące w firmie wiążą się z dużą częstotliwością załadunków i rozładunków, zwykły mostek ładunkowy może okazać się niewystarczający i utrudniać codzienną pracę. Zdecydowanie wydajniejszym rozwiązaniem będą wówczas np. rampy hydrauliczne lub profesjonalne platformy przeładunkowe.

Hale przemysłowe

Hale przemysłowe stalowe
Sprawdź wycenę hali
Blog
Nasze ostatnie wpisy