Pokrycia dachowe z płyty warstwowej

Pokrycia dachowe z płyty warstwowej - Stick Hale

Pokrycia dachowe to materiały budowlane niezbędne przy budowie wszelkiego rodzaju zamkniętych lub półotwartych obiektów. Są one bardzo ważnym elementem całego obiektu, ponieważ jako pierwsze chronią przed oddziaływaniem środowiska zewnętrznego. Na rynku występuje wiele rodzajów pokryć dachowych tj. np. blacha falista, dachówki ceramiczne, plandeki czy też płyty warstwowe. Te ostatnie niekoniecznie stosowane są w budownictwie mieszkaniowym, za to szczególnie dobrze sprawdzają się w przypadku budowy obiektów przemysłowych. Przy wszelkiego rodzaju obiektach opierających się o nowoczesne konstrukcje stalowe w większości przypadków stosowane są właśnie pokrycia dachowe z płyty warstwowej.

DLACZEGO POKRYCIA DACHOWE Z PŁYTY WARSTWOWEJ SĄ TAK POPULARNE?

Wykorzystanie płyt warstwowych na pokrycia dachu obiektów przemysłowych to lekkie, bardzo elastyczne i zarazem ekonomiczne rozwiązanie. Jest to jeden z tańszych materiałów stosowanych na pokrycia dachowe (w porównaniu np. do dachówki), a jednocześnie zapewnia dobrą termoizolację obiektu. Co więcej płyty warstwowe są łatwe w zastosowaniu, dzięki czemu montaż takiego pokrycia jest szybki.

Pokrycie dachowe z płyt warstwowych w połączeniu z zastosowaniem tego samego materiału na pokrycie ścian zapewnia doskonałą izolację termiczną wewnątrz obiektu. Ułatwia utrzymanie pożądanej temperatury oraz poziomu wilgotności. Ma to często decydujący wpływ na komfort pracy ludzi oraz na trwałość przechowywanych towarów i produktów.

CHARAKTERYSTYKA DACHOWYCH PŁYT WARSTWOWYCH

Pokrycia dachowe z płyt warstwowych mają grubość w granicach od 40 do 200 mm. Każda płyta warstwowa składa się z dwóch okładzin zewnętrznych oraz wewnętrznej warstwy termoizolacyjnej. Okładziny wykonane są zazwyczaj ze stali konstrukcyjnej zabezpieczonej przed korozją powłoką cynkową. Zastosowana blacha stalowa może być płaska lub profilowana na różne sposoby. Czasami też przy pokryciach dachowych stosowane są płyty, w których okładzina zewnętrzna wykonana jest z blachy trapezowej. Grubość okładzin mieści się zazwyczaj w granicach od 0,4 do 0,7 mm.

Warstwa termoizolacyjna, tzw. rdzeń płyty, może być wykonany zasadniczo z trzech materiałów, mianowicie ze styropianu, pianki poliuretanowej PIR lub PUR lub czasami też z wełny mineralnej. Najtańszym materiałem z powyższych jest styropian, który z powodzeniem zapewnia dobrą termoizolację. Zastosowanie płyt z rdzeniem z pianki poliuretanowej PUR, a tym bardziej PIR dodatkowo wpływa na zwiększenie ognioodporności. W przypadku dachu jest to bardzo istotne, ponieważ przy niespodziewanym kontakcie z ogniem pokrycie dachowe z płyty warstwowej z pianką PUR nie zawali się tak szybko, pozwalając uciec przebywającym osobom w trakcie pożaru.

MONTAŻ PŁYT DACHOWYCH

Pokrycie dachowe z płyty warstwowej jest trwałe przez lata i daje dużo korzyści pod warunkiem, że zostanie prawidłowo zamontowane. Dlatego przed rozpoczęciem montażu płyt warstwowych na dachu, należy dokładnie sprawdzić konstrukcję stalową dachu, czy jest prosta i nie posiada żadnych elementów, które mogłyby przeszkadzać. Ważny jest także kierunek układania płyt oraz rozplanowanie ich rozmieszczenia. Płyty powinny być wcześniej zabezpieczone przez działaniem wilgoci, a pod nimi warto wykonać odpowiednią izolację. Płyty można kłaść jednowarstwowo lub w razie potrzeby dwuwarstwowo.

GDZIE STOSOWANY JEST DACH Z PŁYT WARSTWOWYCH?

Dach pokryty płytami warstwowymi jest powszechnie używany przy wznoszeniu różnorodnych obiektów. Najczęściej są to hale stalowe o różnym przeznaczeniu przemysłowym, rolniczym i handlowo-usługowym. Pokrycia dachowe z płyty warstwowej stosowane są w halach produkcyjnych, magazynowych, warsztatach, centrach logistycznych, biurowcach, zapleczach budów, supermarketach, halach sportowych, lotniskach, dworcach a także w obiektach kontenerowych.

Jeżeli są Państwo zainteresowani budową obiektów z płyt warstwowych, zachęcamy do kontaktu na biuro@stick-hale.pl lub do wypełnienia formularza hale z płyty warstwowej na podstawie którego przygotujemy dla Państwa indywidualną wycenę.

Blog
Nasze ostatnie wpisy