Spawanie konstrukcji stalowych - Stick Hale

Spawanie konstrukcji stalowych

Posted on Posted in Hale stalowe

Określenie konstrukcje stalowe obejmuje cały szereg różnorodnych konstrukcji wykorzystywanych w zależności od potrzeb w różnych branżach. Popularnym zastosowaniem konstrukcji stalowych jest budowa wszelkiego rodzaju obiektów, w których stanowią konstrukcje nośnią, jak np. szeroko rozumiane hale przemysłowe, w szczególności hale stalowe. Stosuje się je również w budownictwie mieszkaniowym, czy też np. w tzw. wykończeniach obiektów i ich terenów przy produkcji płotów, balustrad, schodów itp. Konstrukcje stalowe to konstrukcje, które powstają w wyniku spawania lub skręcania wyprodukowanych stalowych elementów.

METODY SPAWANIA KONSTRUKCJI STALOWYCH

Konstrukcje stalowe są stosowane w różnych gałęziach przemysłu i mają różne zastosowanie, a co za tym idzie ich łączenie, a konkretniej mówiąc spawanie konstrukcji stalowych, może przebiegać różnymi metodami, w zależności od właściwości jakie chce się otrzymać. Jedne są skuteczniejsze np. w przypadku spawania lekkich konstrukcji, a inne w przemyśle ciężkim, maszynowym czy stoczniowym. Do przykładowych metod spawania konstrukcji stalowych zaliczamy spawanie konstrukcji elektrodą topliwą MIG/MAG, spawanie konstrukcji elektrodą nietopliwą TIG, spawanie łukowe elektrodą otuloną MMA, spawanie konstrukcji łukiem krytym drutem elektrodowym SAW.

W przypadku spawania konstrukcji wykorzystywanych w halach przemysłowych, czyli halach stalowych i halach namiotowych, najczęściej stosowanymi metodami spawania są metody MIG/MAG.

SPAWANIE METODĄ MIG/MAG

Spawanie konstrukcji stalowych metodami MAG/MIG, polega na wytworzeniu łuku elektrycznego, który topi materiał podstawowy, budując jednocześnie spoiwo spawalnicze. Między jedną a drugą metodą występuje jedna podstawowa różnica. Spawanie MIG (Metal Inert Gas) jest to spawanie elektrodą topliwą w osłonie gazów obojętnych tj. argon lub hel. Natomiast spawanie MAG (Metal Active Gas), to spawanie elektrodą topliwą w osłonie gazów aktywnych tj. dwutlenek węgla lub mieszanina z argonem. Spawanie MIG/MAG może być stosowane jedynie w miejscach gdzie nie ma podmuchów wiatru.

Obecnie w większości przypadków spawanie konstrukcji stalowych, wykorzystywanych w obiektach takich jak hale przemysłowe, odbywa się metodą MAG, a konkretniej metodą 135, która oznacza spawanie łukowe drutem elektrodowym litym w osłonie gazu aktywnego. Pomiędzy materiałem a topliwym drutem powstaje łuk elektryczny, z którym kontakt powoduje topienie się drutu i wymieszanie ze stopionym materiałem, tworząc płynną mieszaninę. W momencie kiedy łuk elektryczny zostaje odsunięty, mieszanina krzepnie i tworzy się spoina, Spawanie mag jest uniwersalną metodą charakteryzującą się dużą efektywnością przy stosunkowo niskich kosztach.

SPAWANIE VS. SKRĘCANIE KONSTRUKCJI STALOWYCH

Spawanie konstrukcji stalowych jest popularnym sposobem łączenia elementów metalowych i niesie za sobą szereg korzyści. Pozwala na szybkie wykonanie trwałych połączeń między elementami stalowymi. Połączenia takie nie zwiększają znacznie ciężaru konstrukcji, można je łatwo zabezpieczyć przed korozją, a do tego charakteryzują się dużą wytrzymałością. Spawanie konstrukcji stalowych w porównaniu z ich skręcaniem, nie wymaga tylu dodatkowych elementów tj. nakładki, węzły itp. Spoiny powstałe w wyniku spawania są wysokiej jakości. Powyższe kwestie wpływają na częsty wybór spawania jako metody łączenia elementów stalowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *