Określenie konstrukcje stalowe obejmuje cały szereg różnorodnych konstrukcji wykorzystywanych w zależności od potrzeb w różnych branżach. Popularnym zastosowaniem konstrukcji stalowych jest budowa wszelkiego rodzaju obiektów, w których stanowią konstrukcje nośnią, jak np. szeroko rozumiane hale przemysłowe, w szczególności hale stalowe. Stosuje się je również w budownictwie mieszkaniowym, czy też np. w tzw. wykończeniach obiektów i ich terenów przy produkcji płotów, balustrad, schodów itp. Konstrukcje stalowe to konstrukcje, które powstają w wyniku spawania lub skręcania wyprodukowanych stalowych elementów.
METODY SPAWANIA KONSTRUKCJI STALOWYCH
Konstrukcje stalowe są stosowane w różnych gałęziach przemysłu i mają różne zastosowanie, a co za tym idzie ich łączenie, a konkretniej mówiąc spawanie konstrukcji stalowych, może przebiegać różnymi metodami, w zależności od właściwości jakie chce się otrzymać. Jedne są skuteczniejsze np. w przypadku spawania lekkich konstrukcji, a inne w przemyśle ciężkim, maszynowym czy stoczniowym. Do przykładowych metod spawania konstrukcji stalowych zaliczamy spawanie konstrukcji elektrodą topliwą MIG/MAG, spawanie konstrukcji elektrodą nietopliwą TIG, spawanie łukowe elektrodą otuloną MMA, spawanie konstrukcji łukiem krytym drutem elektrodowym SAW.
W przypadku spawania konstrukcji wykorzystywanych w halach przemysłowych, czyli halach stalowych i halach namiotowych, najczęściej stosowanymi metodami spawania są metody MIG/MAG.
SPAWANIE METODĄ MIG/MAG
Spawanie konstrukcji stalowych metodami MAG/MIG, polega na wytworzeniu łuku elektrycznego, który topi materiał podstawowy, budując jednocześnie spoiwo spawalnicze. Między jedną a drugą metodą występuje jedna podstawowa różnica. Spawanie MIG (Metal Inert Gas) jest to spawanie elektrodą topliwą w osłonie gazów obojętnych tj. argon lub hel. Natomiast spawanie MAG (Metal Active Gas), to spawanie elektrodą topliwą w osłonie gazów aktywnych tj. dwutlenek węgla lub mieszanina z argonem. Spawanie MIG/MAG może być stosowane jedynie w miejscach gdzie nie ma podmuchów wiatru.
Obecnie w większości przypadków spawanie konstrukcji stalowych, wykorzystywanych w obiektach takich jak hale przemysłowe, odbywa się metodą MAG, a konkretniej metodą 135, która oznacza spawanie łukowe drutem elektrodowym litym w osłonie gazu aktywnego. Pomiędzy materiałem a topliwym drutem powstaje łuk elektryczny, z którym kontakt powoduje topienie się drutu i wymieszanie ze stopionym materiałem, tworząc płynną mieszaninę. W momencie kiedy łuk elektryczny zostaje odsunięty, mieszanina krzepnie i tworzy się spoina, Spawanie mag jest uniwersalną metodą charakteryzującą się dużą efektywnością przy stosunkowo niskich kosztach.
SPAWANIE VS. SKRĘCANIE KONSTRUKCJI STALOWYCH
Spawanie konstrukcji stalowych jest popularnym sposobem łączenia elementów metalowych i niesie za sobą szereg korzyści. Pozwala na szybkie wykonanie trwałych połączeń między elementami stalowymi. Połączenia takie nie zwiększają znacznie ciężaru konstrukcji, można je łatwo zabezpieczyć przed korozją, a do tego charakteryzują się dużą wytrzymałością. Spawanie konstrukcji stalowych w porównaniu z ich skręcaniem, nie wymaga tylu dodatkowych elementów tj. nakładki, węzły itp. Spoiny powstałe w wyniku spawania są wysokiej jakości. Powyższe kwestie wpływają na częsty wybór spawania jako metody łączenia elementów stalowych.