Świetliki przemysłowe – pozyskanie naturalnego światła wewnątrz hal stalowych

Świetliki przemysłowe są to okna dachowe, czy też pasma świetlne dachowe stosowane przede wszystkim w obiektach przemysłowych. Tego typu okna są najlepszym rozwiązaniem na doświetlenie obiektów tj. ŚWIETLIKI DACHOWE W HALACH PRZEMYSŁOWYCH

Świetliki dachowe w halach przemysłowych wbrew pozorom odgrywają ważną rolę. Dzięki ich zastosowaniu w dużych pomieszczeniach uzyskuje się więcej naturalnego światła, które wpływa przede wszystkim na komfort pracy ludzi, czy w niektórych przypadkach przebywających tam zwierząt. Hale przemysłowe zazwyczaj są dość dużymi obiektami i zdarza się, że ze względu na specyfikę ich zastosowania, nie są wyposażone w standardowe okna ścienne lub okien tych jest niewiele i są zdecydowanie za małe, aby oświetlić pomieszczenia. W takich przypadkach świetliki dachowe są idealnym rozwiązaniem. W ciągu dnia zapewniają dostęp naturalnego oświetlenia, a dodatkowo mogą być wyposażone w klapy oddymiające, które spełniają funkcję m. in. wentylacji pomieszczenia. Okna dachowe i pasma świetlne w halach przemysłowych mogą mieć różny kształt i rozmieszczenie.

RODZAJE ŚWIETLIKÓW PRZEMYSŁOWYCH DACHOWYCH

Pasma świetlne dachowe dzielą się ze względu na rozmieszczenie na pasma świetlne kalenicowe i pasma świetlne połaciowe. Świetliki kalenicowe to pasma świetlne umieszczone na szczycie, czyli krawędzi dachu utworzonej na przecięciu połaci dachowych. Natomiast świetliki połaciowe to okna dachowe umieszczone na płaszczyźnie połaci dachowych. Biorąc pod uwagę kształt świetlików, można podzielić je na pasma świetlne łukowe, dwuspadowe i czterospadowe. Świetliki przemysłowe zazwyczaj wykonane są z poliwęglanu transparentnego lub mlecznego i profili aluminiowych, a podstawa ze stali zabezpieczonej cynkowaniem. Świetliki przemysłowe można zamontować zarówno na dachach płaskich jak i dachach skośnych.

ZALETY ŚWIETLIKÓW PRZEMYSŁOWYCH

Świetliki przemysłowe są istotnym elementem oświetlenia hal o różnorodnym zastosowaniu. Ich główną zaletą jest dostarczenie naturalnego światła do pomieszczenia, co wpływa na komfort pracy i samopoczucie ludzi, a co za tym idzie na wydajność pracy. Drugą znaczącą zaletą, wynikająca z dostępu światła dziennego, jest oszczędność energii elektrycznej. Są doskonałym rozwiązaniem w przypadku obiektów, w których ze względu na ich przeznaczenie nie ma możliwości wyposażenia hali w standardowe okna ścienne. Dzięki oknom dachowym możliwe jest lepsze wietrzenie pomieszczeń i wentylacja, zwłaszcza jeśli są wyposażone w klapy oddymiające. Poza walorami funkcjonalnymi świetliki przemysłowe dodają walorów estetycznych obiektom, w których są zastosowane i pełnią funkcję dekoracyjną.

ZASTOSOWANIE ŚWIETLIKÓW PRZEMYSŁOWYCH

Zastosowanie świetlików przemysłowych dachowych widoczne jest w odniesieniu do różnorodnych obiektów. Zazwyczaj jest to forma doświetlenia pomieszczeń w halach produkcyjnych, halach magazynowych zamkniętych jak również w magazynach półotwartych, centrach logistycznych, halach sportowych, halach rolniczych i oborach itp. a także np. pasażach i galeriach handlowych. Stosuje się je w obszarze samych pomieszczeń lub tez przestrzeni komunikacyjnych i korytarzy, gdzie nie ma standardowych okien. Świetliki stosowane są przede wszystkim w obiektach, w których na co dzień przybywają ludzie lub zwierzęta, a także gdzie przechowywane lub uprawiane są rośliny.

Blog
Nasze ostatnie wpisy