Typy organizacji produkcji

Typy Organizacji Produkcji - Budowa Hal - Stick Hale

Typy organizacji produkcji to innymi słowy stopień specjalizacji danego stanowiska roboczego. To do jakiego typu zaliczymy daną produkcję, zależy między innymi od liczebności (wielkości) produkcji danego produktu i ilości asortymentu, a w konsekwencji od częstotliwości konieczności przezbrajania stanowiska roboczego. Biorąc pod uwagę powyższe parametry wyróżniamy produkcję masową, seryjną i jednostkową. Warto pamiętać, że typ organizacji produkcji może mieć wpływ przy wyborze rozwiązania, gdy będziemy inwestować w hale produkcyjne.

PRODUKCJA MASOWA

Produkcja masowa jest to system produkcji, który charakteryzuje się między innymi bardzo dużą wielkością produkcji, małą różnorodnością produktów oraz ciągłością procesu produkcyjnego. Maszyny dostosowane są do produkcji konkretnych produktów bez konieczności ich przezbrajania. Czyli innymi słowy produkujemy ogromną ilość tego samego produktu. Dotyczy to produktów, które cieszą się dużym popytem.

PRODUKCJA SERYJNA

Produkcja seryjna to nic innego jak wytwarzanie produktów w dokładnie ten sam sposób w tzw. seriach. W zależności od wielkości serii w ramach produkcji seryjnej możemy wyróżnić produkcję wielkoseryjną, średnioseryjną i drobnoseryjną. Maszyny są dostosowane do produkcji konkretnych produktów, jednak po zakończeniu danej serii są przezbrajane na produkt o innych parametrach.

PRODUKCJA JEDNOSTKOWA

Produkcja jednostkowa jest najbardziej czasochłonna w odniesieniu do wytwarzania produktu. Polega na wytwarzaniu niepowtarzalnych produktów, po jednej lub maksymalnie kilka sztuk. Produkcja jednostkowa dotyczy zazwyczaj unikalnych droższych produktów ze względu na wysokie koszty wytworzenia jednej sztuki.

Typ organizacji produkcji i kierunek jej rozwoju to jeden z czynników, który musimy wziąć pod uwagę planując realizację inwestycji jaką jest budowa hali produkcyjnej.

TYPY ORGANIZACJI PRODUKCI A WYBÓR HALI PRODUKCYJNEJ

Mówiąc o budowie hali produkcyjnej i wyborze odpowiedniego rozwiązania dla swojej firmy, warto wspomnieć o typach organizacji produkcji. To między innymi właśnie typy organizacji produkcji mają w dużej mierze wpływ na rozmiary, końcowy wygląd i wyposażenie hali. Przykładowo przy produkcji jednostkowej może się okazać, że potrzebujemy większej hali niż przy produkcji masowej. W produkcji jednostkowej możemy potrzebować więcej powierzchni na maszyny i urządzenia wykorzystywane w zależności od wykonywanego produktu. Przy produkcji masowej prawdopodobnie będziemy potrzebować z kolei większej hali magazynowej, ze względy na szybką produkcję dużej ilości produktów.

Hale produkcyjne
Hale produkcyjne
Sprawdź wycenę hali

 

Jeżeli szukają Państwo projektanta i wykonawcy hali produkcyjnej, zachęcamy do kontaktu z nami poprzez wypełnienie formularza https://www.stick-hale.pl/hale-przemyslowe/hale-produkcyjne/ lub bezpośrednio pod numerem telefonu +48 516 003 100 i mailem biuro@stick-hale.pl. Produkcyjne hale stalowe to nasza specjalność.

Blog
Nasze ostatnie wpisy