Zastosowanie konstrukcji stalowych w budownictwie przemysłowym

zastosowanie konstrukcji stalowych

Konstrukcje stalowe odnoszą się do obiektów, w których główne elementy nośne wykonane są ze stali. Stal z kolei jest materiałem bardzo wytrzymałym i odpornym na duże obciążenia. Konstrukcje stalowe zyskały swoją popularność jako nowoczesne rozwiązania w budownictwie przemysłowym. Obiekty wykonane w oparciu o konstrukcje stalowe, ze względu na swoje liczne zalety wypierają bardzo szybko budynki murowane, mniej elastyczne i wiążące się z większymi kosztami.

CHARAKTERYSTYKA KONSTRUKCJI STALOWYCH

Konstrukcje stalowe w budownictwie przemysłowym wykonane są głównie z profili zimnogiętych lub gorącowalcowanych. Składają się ze słupów i dźwigarów oraz płatwi i rygli. Charakteryzują się lekką konstrukcją i jednocześnie dużą wytrzymałością. Ponadto wszystkie elementy konstrukcji zabezpieczone są przed korozją, dzięki czemu obiekty są odporne na działanie czynników zewnętrznych w różnych warunkach atmosferycznych. Dostępne na rynku konstrukcje stalowe powstają w oparciu o nowoczesne rozwiązania technologiczne.

ZALETY KONSTRUKCJI STALOWYCH

Większość obiektów przemysłowych budowanych jest z zastosowaniem konstrukcji stalowych ze względu na wiele pozytywnych aspektów. Przede wszystkim wyróżniają się elastycznością, szybkością realizacji inwestycji oraz stosunkowo niskimi kosztami w odniesieniu do budowy obiektów murowanych.

Zastosowanie konstrukcji stalowej podaje duże możliwości przy projektowaniu i pozwala dopasować powierzchnię obiektu do indywidualnych wymagań i charakteru prowadzonej działalności. Dzięki modułowej budowie istnieje możliwość łączenia dodatkowych elementów, dzięki czemu obiekty można przedłużać i modyfikować. Co więcej istnieje możliwość demontażu i ponownego montażu konstrukcji, a co za tym idzie przenoszenia jej w razie potrzeby do innej lokalizacji.

Kolejną zaletą jest duża rozpiętość i możliwość maksymalnego wykorzystania powierzchni, gdyż nie ma konieczności stawiania podpór wewnętrznych. Wartością dodana konstrukcji stalowych jest ich estetyczny wygląd.

ZASTOSOWANIE KONSTRUKCJI STALOWYCH

Zastosowanie konstrukcji stalowych jest bardzo szerokie i coraz bardziej doceniane w nowoczesnym budownictwie przemysłowym. Najpopularniejszymi obiektami opartymi o ten rodzaj konstrukcji są przemysłowe hale stalowe o różnorodnych zastosowaniu i różnorodnej budowie, czy to jedno i wielonawowe, niskie, wysokie, o dużej i małej powierzchni, z obudową z blachy czy też płyt warstwowych. Hale stalowe mogą mieć bardzo różne zastosowanie np. jako magazyny, hale produkcyjne, handlowe, rolnicze, warsztaty, hangary, hale widowiskowe itp.

Poza samym szkieletem hali, konstrukcje stalowe używa się do dodatkowych elementów tj. ciągi komunikacyjne, pomosty i barierki, schody ewakuacyjne na zewnątrz obiektów. Są też dobrym rozwiązaniem jako podstawa przy budowie wielkopowierzchniowych dachów.

Co ciekawe konstrukcje stalowe można tez wykorzystywać w halach namiotowych. Popularne na rynku są tymczasowe hale namiotowe oparte na konstrukcji aluminiowej. Jednak w przypadku namiotów przemysłowych, które mają służyć w dłuższym okresie czasu, zwłaszcza hal namiotowych całorocznych, niezbędne jest zastosowanie solidnej konstrukcji stalowej.

Od dawna stosowane konstrukcje stalowe stanowią szkielety różnorodnych budynków. Czyli nie tylko szkielety wielkich obiektów przemysłowych opisanych powyżej, ale również np. domów jednorodzinnych, wieżowców czy też nawet konstrukcje wiszących mostów.

W naszej ofercie znajdą Państwo przede wszystkim hale stalowe, a także hale namiotowe oparte między innymi na konstrukcjach stalowych. Zapraszamy do skorzystania z formularza wyceny hali stalowej lub formularza wyceny hali namiotowej.

Konstrukcje stalowe są stosowane w takich obiektach jak:

Blog
Nasze ostatnie wpisy