Hala stalowa czy murowana

Coraz częściej inwestorzy decydując się na budowę hali przemysłowej zadają sobie pytanie jaka będzie dla nich lepsza: hala stalowa czy murowana? Zarówno pierwszy jak i drugi rodzaj hali niesie za sobą zalety i wady. Jednocześnie też hale stalowe i murowane można wykorzystywać do tych samych celów, stanowią one dla siebie alternatywę. Zatem jakie kryteria należy wziąć pod uwagę inwestując w halę przemysłową? Na co warto zwrócić uwagę kupując halę? Jest bardzo wiele czynników, które należy przeanalizować dokonując wyboru tj. np. przeznaczenie hali, oczekiwany okres użytkowania w jednej lokalizacji, przewidywania co do konieczności przebudowy hali, budżet przeznaczony na inwestycję, czas na realizację inwestycji itp.

CO WPŁYWA NA WYBÓR HALI?

Przed podjęciem decyzji o rodzaju hali w jaką się zainwestuje warto przeanalizować chociażby podstawowe kwestie. Podstawowym kryterium jest przeznaczenie hali oraz warunki w jakich będzie eksploatowana. Jakie zagrożenia dla obiektu mogą wynikać z panujących warunków atmosferycznych, a także jakie z przechowywanych towarów i zachodzących wewnątrz niej procesów. Dość znaczącym czynnikiem jest budżet do rozdysponowania, który może zdeterminować decyzję oraz czas przeznaczony na inwestycję. Dobrze również przemyśleć plany na przyszłość związane z ewentualną koniecznością rozbudowy hali czy też zmiany jej lokalizacji.

Hala stalowa

 

HALE STALOWE A HALE MUROWANE

Hale stalowe i hale murowane mają bardzo szerokie zastosowanie i mogą być wykorzystywane do tych samych celów. Zarówno jedne jak i drugie stosuje się jako hale magazynowe, hale produkcyjne, hale handlowe, hale sportowe, hale garażowe, warsztatowe itp. Jeszcze niedawno większa popularnością cieszyły się sprawdzone solidne hale murowane, natomiast obecnie zdecydowanie wyprzedzają je nowoczesne hale stalowe.
Hala murowana z pewnością jest wytrzymała i odporna na działanie czynników zewnętrznych tj. duża wilgotność, warunki atmosferyczne np. wiatr itp. Jednak budowa hali murowanej wiąże się z dużą inwestycją, jak również z długim czasem budowy, natomiast halę stalową można zrealizować bardzo szybko i zazwyczaj niższym kosztem. W zależności od projektu halę stalową stawia się w ok. 3 tygodnie, a taką sama halę murowaną nawet w 4-5 miesięcy. Poza tym hale stalowe również są zabezpieczane przed działaniem czynników zewnętrznych, w ich przypadku stosuje się przede wszystkim zabezpieczenia stali przed korozją, dlatego można je użytkować w różnorodnych, nawet nieprzychylnych warunkach.
Dużą różnicą między halami stalowymi i murowanymi jest możliwość ich relokacji i przebudowy. Konstrukcje stalowe można w razie potrzeby rozebrać i przenieść w inne miejsce, co więcej przebudować czy też powiększyć. Przeniesienie hali murowanej jest wręcz niemożliwe, a jej przebudowa wiąże się ze znacznie większymi nakładami finansowymi oraz długim czasem przebudowy.
W halach murowanych łatwiej jest utrzymać stałą temperaturę przez cały rok. Jednak w przypadku hal stalowych stosuje się rozwiązania zapewniające dobrą termoizolację jak np. obudowa hali z płyt warstwowych, klimatyzację i ogrzewanie wewnątrz hali, aby zapewnić komfort cieplny o każdej porze roku.
Hale murowane są coraz częściej zastępowane przez hale stalowe, jako przez obiekty alternatywne o tym samym zastosowaniu, które mogą być użytkowane przez wiele lat i wszystkie pory roku, a przy tym wiążą się z niższymi kosztami inwestycji i zdecydowanie szybszym czasem realizacji hali.

SPRAWDŹ OFERTĘ HAL STALOWYCH:

Blog
Nasze ostatnie wpisy